A- A A+

NASZA HISTORIA

DPS powstał 1926r. i jest jedną z najstarszych tego typu placówek w Polsce. Po zakończeniu I wojny światowej miejscowy Powiatowy Wydział Samorządowy przejął resztę ziemi pozostałą po parcelacji majątku ziemskiego o areale 35,5ha, wraz z jednym drewnianym budynkiem w złym stanie technicznym i w lutym 1926r. powstał pierwszy tzw. „Przytułek dla starców”. Przytułek mieścił się w wyremontowanym drewnianym budynku mieszkalnym, w którym znajdowały się 8 izb. Pierwszy podopieczny przybył do przytułku 25 lutego 1926 r. W pierwszym okresie zamieszkiwało tam łącznie 18 podopiecznych. W 1928 r. przystąpiono do budowy nowego budynku murowanego przeznaczonego na przyjęcie zwiększonej ilości podopiecznych, których liczba wzrosła do 50 osób. W czasie okupacji DPS nie przerwał działalności, a nawet przeprowadzono elektryfikację budynków i ogrodzono teren. W 1963 r. oddano do użytku nowy budynek. W piwnicach nowego budynku umieszczono pralnię, na parterze kuchnię z jadalnią. Do 1990 r. DPS był podporządkowany służbie zdrowia, tj. do przejęcia placówki przez Urząd Wojewódzki w Piotrkowie Tryb. W 1994 r. oddano do użytku nowe skrzydło budynku głównego, łączna liczba podopiecznych osiągnęła 194 osoby i taki stan utrzymuje się do 2008 r. Od 1999 r. DPS jest jednostką organizacyjną Powiatu Radomszczańskiego , która zapewnia całodobową opiekę przewlekle psychicznie chorym mężczyzną. DPS zlokalizowany jest na terenie gminy Ładzice we wsi Radziechowice Pierwsze, w odległości ok. 11 km na zachód od Radomska, ok.4 km od drogi szybkiego ruchu Warszawa – Katowice na działce zbudowanej o powierzchni 5,44 ha.

 

Na zabudowania mieszkalne składają się dwa budynki : budynek główny z 1963 r. następnie rozbudowany oraz budynek stary z 1928 r. W budynkach tych obok pokoi mieszkalnych znajdują się pomieszczenia sanitarne, pokoje medyczne pomocy doraźnej, pokoje dzienne, palarnie, pomieszczenia terapii zajęciowej, rehabilitacji oraz biblioterapii, kaplica, pomieszczenia socjalne dla pracowników oraz pomieszczenia biurowe i gospodarcze. Od 2007 r. DPS Radziechowice rozpoczęto prace remontowe i adaptacyjne pozwalające osiągnąć Domowi standard.


W DPS Radziechowice  zamieszkuje 136 mieszkańców w pokojach 1,2 lub 3 osobowych.
Budynki wyposażone są w trzy pochylnie dla mieszkańców korzystających z wózków inwalidzkich. Budynek główny wyposażony jest w 2 dźwigi osobowe dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych.

budynek-historia.jpg