A- A A+

CO U NAS

grudzień

 

podziękowanie

,, Czasem wdzięczność trudno jest ubrać w słowa,
wtedy proste dziękuję - zawiera wszystko co chcemy wyrazić ! "

Mieszkańcy, Dyrektor oraz pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Radziechowicach
pragną wyrazić najserdeczniejsze  podziękowanie dla firm
STYLOWA- SOFA i BODRUM KEBAB
za okazane serce, wsparcie i pomoc
oraz
życzymy wytrwałości w dążeniach do celów.

Z wyrazami szacunku

społeczność Domu Pomocy Społecznej w Radziechowicach

 

wizyta dzieci z okazji nowego roku

Z okazji nadchodzącego NOWEGO ROKU podopieczni z osobami wspierającymi
z PLACÓWKI WYCHOWAWCZO OPIEKUŃCZEJ ,,KAMIL II" w Kodrębie
przybyli z wizytą by złożyć życzenia i obdarować podarunkami mieszkańców naszego Domu.

 

celebrowanie corocznego spotkania bożonarodzeniowego

Magiczny czas zapanował również w naszym Domu.
W świąteczny czar wprowadziły mieszkańców śpiewane wspólnie kolędy oraz odpalane zimne ognie, a radosny klimat
dopełnił słodki poczęstunek o zapachu cynamonu, imbiru, goździków, pomarańczy i kardamonu. Aromaty te i atmosfera  wprowadziła uczestników spotkania w radosny nastrój świąt Bożego Narodzenia.

Jasełka

Uroczystym przedświątecznym momentem było wystawienie jasełek pt. ,,Elfowe opowieści".
Grupa teatralna ,,ASY" zaprosiła społeczność  naszego Domu na obejrzenie jasełek.

występ świąteczny

W świątecznej scenerii uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej ze Stobiecka Szlacheckiego występem wprowadzili społeczność naszego Domu w magiczny nastrój świąt Bożego Narodzenia. Podniosła atmosfera udzieliła się zebranym i wspólnie zaczęto śpiewać kolędy i pastorałki. Na koniec młodzież szkolna oraz wychowawcy złożyli życzenia świąteczne i obdarowali mieszkańców upominkami.
Wdzięczni za pamięć i empatię wykazaną przez młodzież, panowie naszej placówki
postanowili wręczyć własnoręcznie wykonane podarunkami przybyłym na spotkanie.

Ubieranie choinki

Mieszkańcy przystąpili do najpiękniejszej tradycji przedświątecznej.
Ubieranie choinki sprawiło dużo radości i wprowadziło w magiczny nastrój. Tradycja wywodząca się od pogan, a przyjęta z czasem
w domach katolickich i uznana przez kościół wprowadza świąteczny nastrój.
Kiedyś był to magiczny rytuał i miał na celu zapewnić ludziom bezpieczeństwo, dostatek, zdrowie i szczęście. 

mikołajki

,,6 GRUDNIA
jak dobrze wiecie ŚWIĘTY MIKOŁAJ chodzi po świecie"

W tym szczególnym czasie przy dźwięku dzwonków do mieszkańców zawitał z workiem upominków Święty Mikołaj. Wizytę wspierały śnieżynki oraz elfy. Oprócz prezentów Mikołaj przyniósł również ze sobą dużo uśmiechu i radości, a czas mijał w bardzo miłej atmosferze.

adwent

Społeczność naszego Domu rozpoczęła kolejny rok liturgiczny Adwentową Mszą Świętą.
Jest to czas przegotowania duchowego do uroczystości świąt Bożego Narodzenia. Przygotowane cztery świece przed ołtarzem są zapalane w każdą kolejną niedzielę Adwentu.

Październik

potańcówka

Cyt. ,,Jak każda sztuka tak i taniec jest pewną formą medytacji, ale tylko wtedy kiedy tancerz naprawdę w nim uczestniczy zapominając o świecie zewnętrznym".  Bernard Wosien

 

 

Święto pieczonego ziemniaka

Społeczność mieszkańców uczestniczyła w spotkaniu integracyjnym. Kiełbaska pieczona była na grillu, która była uzupełnieniem do smacznego ziemniaka upieczonego w żarze ogniska podanego ze solą i masełkiem.

 

wrzesień

pożegnanie lata

Szerokie grono mieszkańców spotkało się w plenerze obserwując przyrodę poszukując babiego lata. Był to czas spędzony na rozmowach i słuchaniu muzyki. Chętnie  podopieczni piekli kiełbaski nad ogniskiem, które ze smakiem były kosztowane.

dożynki

Szczególnym czasem dla mieszkańców jest czas zbioru plonów. Tradycyjnie na pracowni plastycznej i stolarskiej został wykonany WIENIEC DOŻYNKOWY, który został zaniesiony do kaplicy w naszym Domu i na uroczystej Mszy Świętej poświęcony przez celebranta podczas liturgii. Zebrani modlili się za pracujących rolników na roli i za włożony trud oraz by w następnym roku plony były jeszcze lepsze.

felinoterapia

Przebywanie z kotami pozytywnie wpływa na dobre samopoczucie. Kojące mruczenie oraz wesołe figle czworonogów poprawiają niejednokrotnie złe samopoczucie. Koty dostarczają dużo radości i dają poczucie bliskości. Dlatego właśnie kontakt ze zwierzętami odpręża, pobudza układ odpornościowy i pomaga w walce z przeróżnymi zaburzeniami. Naukowo jest udowodnione, że osoby opiekujące się kotami statystycznie dłużej żyją.

sierpień

zooterapia

Zwierzęta towarzyszą nam od wieków. Bardzo często  nie jesteśmy  świadomi ile tak naprawdę dobrego dają nam zwierzęta i jak duży wpływ maj na nasze życie. Przebywający w ALPAKARNI mieszkańcy mogli nawiązać kontakt ze zwierzętami i poczuć ich bliskość.
W zooterapii, tak jak w każdym innym leczeniu bardzo ważne znaczenie odgrywa dotyk. Zwierzęta są bardzo dobrymi terapeutami, przyjmują nas takimi jakimi jesteśmy. Podczas wyjazdu był też czas na zjedzenie lodów i w drodze powrotnej do placówki mieszkańcy udali się do KFC- baru szybkiej obsługi, by zamówić ulubione zestawy.

rajd rowerowy

Odbył się coroczny rajd rowerowy pod hasłem
,,ZAKRĘĆ KOŁEM, Z NAMI JEDZIESZ Z DOBRYM HUMOREM".
Mieszkańcy chętnie skorzystali z tej aktywnej formy wypoczynku i udali się do Łęga nad rzekę Wartę. Czas spędzony wspólnie sprzyjał rozmowom
i pieczeniom kiełbasek przy ognisku.

układanie bukietu zielnego oraz obchody święta wniebowzięcia n.m.p.

Tradycyjnie mieszkańcy wykonali bukiet zielny.
Zwyczajowo uzbierane do bukietu kwiaty, zboże oraz zioła zostały ułożone w bukiet
i zaniesiony do kaplicy, by na uroczystej Mszy Świętej został poświęcony przez celebranta podczas liturgii. 

grillowanie

Skwierczące kiełbaski na grillu wyglądały bardzo apetycznie i znikały jak świeże bułeczki. Mieszkańcy spędzili czas z kolegami na rozmowach i delektowaniu się piękna pogodą.

sylwoterapia

Czas spędzony na łonie natury wpływa korzystnie na nasze samopoczucie. Kontakt z przyrodą pozawala nam się wyciszyć, zrelaksować i oddychać pełną piersią. Leśne spacery poprawiają jakość życia i zdrowia.

lipiec

konkurs fotograficzny

Mieszkańcy mogli cieszyć się tym co zaoferowała matka natura i po ogłoszonym konkursie fotograficznym 
pod hasłem ,, PRZYRODA W OBIEKTYWIE" przystąpili do zgłaszania się z fotkami. Uchwycona przyroda w obiektywie zachwyciła jury. Wykazany kunszt fotograficzny przełożył się na bardzo ciekawe i ładne zdjęcia, na których można było zobaczyć owady, kwiaty, ptaki, zwierzęta czworonożne oraz widoki plenerowe. Jury przyjrzała się przedłożonym zdjęciom oraz wykazanej kreatywności i ogłosiło wyniki. Biorącym udział w konkursie pani Dyrektor wręczyła dyplomy oraz nagrody, jednocześnie mieszkańcy zostali poinformowani, iż w przyszłości będzie organizowany konkurs, a chętni już mogą zabierać się do pracy, by uwieczniać ciekawe obrazy.

Wycieczka turystyczno-krajoznawcza

Podczas wycieczki pogoda spłatała psikusa i Przedbórz przywitał nas ciepłym deszczem. Mieszkańcy mieli przyjemność zwiedzić Muzeum Ludowe Ziemi Przedborskiej założone przez byłego Dyrektora Tadeusza Michalskiego. Oglądano ekspozycje, które nawiązywały do klimatów dawnego Przedborza i okolic. Był też czas na skosztowanie regionalnej potrawy, jakim jest kugiel przedborski. Po posiłku udaliśmy się do Przedborskiego Parku Krajobrazowego by poznać walory terenu przy deszczowej aurze. Następnie grupa udała się do Europejskiego Centrum Sztuk Walki-Dojo Stara Wieś. Ten unikatowy obiekt zauroczył zwiedzających kanonem japońskiej architektury. Mieszkańcy zostali bardzo mile przyjęci, przez co  mogli poczuć dalekowschodni klimat sztuk walki. Obiekt wkomponowany w teren leśny na wzgórzu Przedborskiego Parku Krajobrazowego zapewnia ciszę i spokój zwiedzającym. Podczas pobytu
każdy mógł poczuć się wyjątkowo.

plażowanie

Uczestnicy wyjazdu nad zbiornik wodny byli zafascynowani piękną pogodą. Czas spędzony na łonie natury sprzyjał słuchaniu śpiewu ptaków, spacerom, plażowaniu, oraz pływaniu w zalewie. 

dzień sportu

Nasza placówka zorganizowała coroczny DZIEŃ SPORTU  pod hasłem
,,DO BOJU RUSZAMY I WYGRYWAMY"
Z tej okazji zaproszono gości z Domu Pomocy Społecznej z Łochyńska i Środowiskowy Dom Samopomocy
w Radomsku. Uczestnicy podczas zawodów mierzyli się konkurencjach sportowych, które dawały dużo radości, a rywalizacje odbywały się na zasadach fair play.
Kulminacyjnym momentem wydarzenia było wręczanie  przez panią Dyrektor pamiątkowych dyplomów oraz nagród rzeczowych dla uczestników.

Dalszy ciąg spotkania integracyjnego

Dla rozładowania napięcia po zmaganiach sportowych odbyła się zabawa taneczna w plenerze. Stworzona przyjacielska atmosfera  umożliwiła nawiązywać nowe przyjaźnie miedzy uczestnikami.
Zabawa z pewnością na długo zapadnie w pamięci organizatorów oraz zaproszonych gości.

 

czerwiec

zajęcia kulinarne

Przywitanie Lata odbyło się pod hasłem
,,BĘDZIEMY SZYKOWAĆ SŁODKOŚCI BO MAMY DO NICH SŁABOŚCI".
Mile spędzony czas zaowocował przygotowaniem ciasta z owocami, które z apetytem zostało skonsumowane podczas spotkania integracyjnego przy kawie.

impreza integracyjna

Wyjazd do Środowiskowego Domu Samopomocy w Radomsku na DYSKOTEKĘ PLENEROWĄ. Mieszkańcy naszego Domu bawili się przy rytmach muzyki disko prowadzonej przez DJ.Lewego. Pogoda w tym dniu dopisała, aż same nogi rwały się do tańca by nie przegapić ani chwili.

przejaŻdŻka rowerowa

Mieszkańcy korzystali z jazdy na rowerach. Jadąc jednośladami, dają pożądany efekt, podobnie jak każdy inny wykonany wysiłek podnosząc poziom endorfin, które odpowiedzialne są za dobre samopoczucie i radość. Uczestnicy dokładniej poznawali walory terenów leśnych, słuchając śpiewu ptaków oraz mogli pooddychać świeżym powietrzem. Ponadto był też czas na skorzystanie
z ,,darów lasu" i udając się na łowy skosztowali  jagód, które w tym czasie obficie owocowały.

Wicie wianków na oktawę bożego ciała i uroczystości odpustowe w naszym domu

Na zakończenie oktawy Bożego Ciała mieszkańcy wyplatali wianki, które były wite z wonnych ziół, młodych gałązek drzew, kwiatów polnych i ogrodowych. Uwieńczeniem mozolnej pracy jaką włożyli uczestnicy podczas zajęć, było udanie się z wiankami do kaplicy pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego na uroczystą Mszę Świętą odpustową w naszym Domu. Tegoroczne obchody były okazją do pięknych duchowych przeżyć podczas posługi liturgicznej, której najpełniejszym symbolem jest Serce Jezusa. Na tą okoliczność mieszkańcy udekorowali kaplicę sercem wykonanym w pracowni plastycznej, by podkreślić uroczystość odpustową.

 

Pielgrzymka do sanktuarium jasnogórskiego w częstochowie

Grupa mieszkańców uczestniczyła w Mszy Świętej w głównej kaplicy przed obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej. Następnie mieszkańcy udali się traktem drogim krzyżowej, a po doznaniach duchowych przeszli do pobliskiego parku gdzie mogli zrelaksować się oglądając pływające rybki, kaczki oraz słuchać gruchających gołębi i szumu fontanny. Po odpoczynku udali się do KFC by przejrzeć menu i zakupić ulubione potrawy i napoje. Po mozolnym dniu pielgrzymowania, powrócili do placówki by podzielić się wrażeniami z kolegami.

maj

piknik majowy pod hasłem ,,magiczny realizm"

Przed wyjściem w plener została dokładnie sprawdzona prognoza pogody, by nie zaskoczył nas deszcz. po udaniu się na miejsce, ochoczo zabrano się do tworzenia obrazów różnymi technikami. Czas spędzony pod chmurką wpływał twórczo na uczestników warsztatów. Powstały obrazy na bazie farb, ale też z materiałów pozyskanych ze środowiska naturalnego. Miłym akcentem podczas zajęć była fotobudka, która wzbudziła duże zainteresowanie. Przygotowane stroje do przebrania sprawiły dużą radość. Każdy mógł dobrać sobie odpowiedni ubiór zgodnie z oczekiwaniami. Robione fotki zapewniły wyjątkowe przeżycia pełne emocji, niezapomnianą zabawę oraz prawdziwą przyjemność.

 

urodziny mieszkańca

Do jubilata przybyli goście na urodziny. Na tą okoliczność pani Dyrektor naszego Domu wręczyła upominek w imieniu mieszkańców oraz zostało odśpiewane gromkie STO LAT. Jubilat podjął gości cukierkami i pysznym tortem.

 

spotkanie integracyjne

Środowiskowy Dom Samopomocy w Radomsku zorganizował  ,,Integracyjny Dzień Sportu" w którym uczestniczyli mieszkańcy naszej placówki. Głównym celem było zachęcanie uczestników do aktywności i efektywnego spędzania czasu. Super atmosfera panująca podczas rozgrywania konkurencji sportowych przekładała się na dobre wyniki uczestników.

 

garden party

Podczas zajęć plenerowych mieszkańcy spotkali się przy ognisku piekąc kiełbaski i słuchając muzyki. Był też czas na słuchanie śpiewu ptaków  oraz na obserwowanie jak przyroda budzi się do życia. Dzień sprzyjał na delektowaniu się promieniami słonecznymi , które są bardzo potrzebne mieszkańcom po długim okresie zimowym.

spotkanie w pizzerii

Miłym doświadczeniem było udanie się do pizzerii i zamówienie ulubionych potraw, kawy i napojów. Czas spędzony w miłym gronie z kolegami i terapeutami miał pozytywny wpływ na rozwój osobisty uczestniczących w spotkaniu, którzy jednogłośnie orzekli, że szykują się na następny wypad do kawiarni.

treningi majowe

Plener jest najlepszym miejscem do wykonywania treningów. Zalet do ćwiczeń na świeżym powietrzu  jest mnóstwo. Jeśli czujemy spadek aktywności, możemy korzystać z siłowni  plenerowej, która daje możliwości do zrzucenia zbędnych kilogramów, poprawienie kondycji i sprawności, a jeśli przejdzie ochota na wyczyny siłowe, możemy spotkać się z kolegami i zagrać w grę stolikową.

kwiecień

Światowy dzień ziemi

Jak co roku mieszkańcy wykonali porządki wokół Domu, oraz robiono nasadzenia drzewek. Był też czas na relaks i korzystanie z wiosennych promieni słonecznych. 

 

Coroczny turniej tenisa stołowego

Tenis Stołowy jest jedną z najpopularniejszych gier na świecie. Mieszkańcy podjęli się wyzwania i rozgrywali mecze pod czujnym okiem sędziów i dopingiem kibiców. Dwudniowe rozgrywki wyłoniły głównych liderów, którym zostały wręczone dyplomy i  nagrody adekwatnie do zajmowanego miejsca przez panią dyrektor Anetę Mazik i Członka Zarządu Powiatu Fabiana Zagórowicza.

 

celebrowanie urodzin i imienin

Z okazji urodzin i imienin przybyli mieszkańcy oraz personel, by wręczyć upominki i odśpiewać gromkie,,STO LAT" oraz inne utwory. Uwieńczeniem święta, była degustacja przepysznych tortów którymi zostali podjęci goście przez jubilata i solenizanta.

 

wyjazd na zajęcia ceramiczne do śds w radomsku

Mieszkańcy naszego Domu podjęli się tworzenia z gliny rzeczy, które są  wypalane w piecu i następnie poddawane dalszej obróbce.

 

Święconka

Historia święcenia pokarmów ma bardzo długą tradycję. Koszyk wielkanocny jest symbolem Zmartwychwstania Pańskiego. Święcenie pokarmów  w Wielka Sobotę ma na celu zapewnić dostatek i zdrowie na cały rok.

dekoracje świąteczne

W naszym Domu zagościły dekoracje i ozdoby świąteczne. Stanowią one ważny element w obchodzeniu Świąt Wielkanocnych.

koncert

Mieszkańcy przybyli na wysłuchanie koncertu piosenki grupy teatralnej z Krakowa.

Prezenty wielkanocne

Podczas zajęć w pracowniach terapii zajęciowej mieszkańcy pod czujnym okiem terapeutów wykonali prezenty do instytucji.

 

 

marzec

Przedświąteczne odwiedziny

Nasz Dom odwiedziły dzieci z Placówki Opiekńczo-Wychowawczej ,,KAMIL II” w Kodrębie.
Złożyły Mieszkańcom oraz personelowi życzenia z okazji zbliżających się Świąt WIelkanocnych.

Palma Wielkanocna

Zgodnie ze zwyczajem ubierania Palmy Wielkanocnej i święcenia jej Mieszkańcy stworzyli własną.
Została poświęcona na Mszy Świętej.

pierwszy dzień wiosny!

21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Po długiej zimie, stęsknieni za ciepłem Mieszkańcy
Naszego Domu postanowili pożegnać zimę i powitać wiosnę. Spalili "Marzannę" oraz postanowili wytropić
pierwsze znaki wiosny.

Dzień kobiet

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet  w Naszym Domu
zostały dopełnione przygotowanymi przez Mieszkańców życzeniami oraz licznymi prezentami.
Przybyłe w licznym gronie Panie na pewno zapamiętają ten piękny dzień.

luty

zabawa karnawałowa

W Tłusty Czwartek świętowaliśmy podwójnie!
Zgodnie z tradycją zjedliśmy przepysznego pączka, ale także bawiliśmy się na zabawie ostatkowej!
Na dużej świetlicy tańczyliśmy w rytm muzyki disco i nie szczędziliśmy naszych nóg.

styczeń

Dzień dziadka

Do naszego Domu zawitały dzieci
z Placówki Opiekńczo-Wychowawczej ,,KAMIL II” w Kodrębie.

Podopieczni ośrodka sprawili ogromną radość składając życzenia oraz obdarowując upominkami z okazji DNIA DZIADKA mieszkańców DPS w Radziechowicach.

Za pamięć i dowód empatii od młodzieży kierowany do mieszkańców serdecznie dziękujemy.

pielgrzymka na jasną górę

Mieszkańcy udali się na pielgrzymkę na Jasną Górę.
Wzięli udział w Mszy Świętej oraz w zasłonięciu Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.
Zobaczyli żywą szopkę bożonarodzeniową. W drodze powrotnej mieszkańcy wstąpili na posiłek do restauracji.

 

III wirtualny konkurs szopek bożonarodzeniowych dąbrowa 2023

W styczniu mieszkańcy naszego Domu wzięli udział w

III WIRTUALNYM KONKURSIE SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH.

za szopkę wykonaną na konkurs mieszkańcy zajęli II miejsce.


Dziękujemy organizatorom konkursu za możliwość wzięcia udziału oraz szansę na pokazanie swoich umiejętności.

grudzień

stolarnia

Na stolarni podczas zajęć powstają ozdoby świąteczne oraz szopka.

pracownia plastyczna

Grudzień to jeden z bardziej pracowitych miesiąców na pracowni plastycznej.
Mieszkańcy tworzą przeróżne ozdoby oraz kartki świąteczne.

mikołajki

Jak co roku 6. grudnia odwiedził Nas Święty Mikołaj i obdarował podarkami.

Wrzesień

sportowe powitanie jesieni

Z wielką przyjemnością udaliśmy się do Domu Pomocy Społecznej w Łochyńsku na przywitanie jesieni.
Motywem przewodnim spotkania były konkurencje sportowe, ale też nie zabrakło integracji tanecznej i wspólnych rozmów.
Dziękujemy zaprzyjaźnionemu domowi w Łochyńsku za serdeczne przyjęcie i miłą atmosferę.

Pożegnanie lata

Podczas pikniku  na zakończenie letnich dni szukano akcentów lata. Zwieńczeniem spotkania integracyjnego było słuchanie muzyki, pieczenie kiełbasek na grillu i dyskusje koleżeńskie.

URODZINY

Z okazji urodzin mieszkańca wręczono upominek składając moc życzeń, uśmiechu, dużo zdrowia oraz wszystkiego najlepszego. Goście zostali podjęci przez jubilata tortem, który rozpływał się w ustach.

AFTER PARTY

Na początku września odbyła się inscenizacja z okazji rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Mieszkańcy naszego Domu wykazali się niebywałym kunsztem aktorskim i na tą okoliczność w podziękowaniu za wykazane chęci w braniu udziału w przedstawieniu został przygotowany słodki poczęstunek, a pani Dyrektor nie szczędziła miłych słów za wiernie odtworzone role.

,,PAMIĘĆ bohateroM''

Wybuch II Wojny Światowej dla pokoleń okazał się najstraszniejszym czasem w naszych dziejach. Inscenizacja miała podkreślić, że czas działań wojennych  pociągnął za sobą miliony ofiar. Historia pokazuje, jak ważna jest wolność o którą musimy dbać, by pokolenia mogły żyć w wolnym kraju i gdyby nie bohaterstwo przodków, kto wie jak dziś wyglądałby świat.

dożynki

Tradycyjnie mieszkańcy obchodzili Święto Plonów. Ten szczególny czas postanowiono zwieńczyć wieńcem wykonanym na terapiach zajęciowych, by podkreślić wagę włożonego trudu przez rolników podczas prac rolnych i zbioru plonów z pola.
Święto dożynkowe w naszym Domu miało charakter religijny i podczas Liturgii Bożej modlono się za rolników
i pomyślność w dalszych pracach.

sierpień

Rajd rowerowy

Dzień zapowiadał się imponująco dla uczestników rajdu rowerowego. Słoneczna pogoda dopisywała, by delektować się szumem drzew, śpiewem ptaków podczas przejazdu leśnymi ścieżkami nad rzekę Wartę w Łęgu. Wszyscy pokonali trasę rajdu bez większych problemów motywowani myślą o pieczeniu kiełbasek przy ognisku.

zażywanie inhalacji

Mieszkańcy w okresie letnim korzystają  z możliwości delektowania się świeżym i zdrowym powietrzem na tężni solankowej
w Radomsku

wycieczka turystyczno-krajoznawcza

W godzinach porannych autokar  wyjechał z uczestnikami wycieczki.
Celem zwiedzania było ZOO w Opolu, gdzie można było zobaczyć wiele gatunków zwierząt egzotycznych, ekspozycje ptaków, czy oglądanie treningu uchatki. Podczas zwiedzania towarzyszyło nam słońce i by ochłodzić się mieszkańcy zawitali do kawiarni. Zakupione zostały napoje chłodzące, lody, kawa, frytki czy zapiekanki, na co kto miał ochotę. Po odpoczynku mieszkańcy udali się do Muzeum Wsi Opolskiej, gdzie zwiedzanie przybliżyło tradycję ludową i folklor panujący na wsiach. W obiektach znajdowały się ekspozycje czasowe współczesnej twórczości ludowej oraz wystawy stałe. 

zielna

Według polskiej tradycji w naszym Domu obchodzono święto Matki Boskiej Zielnej. Zgodnie ze zwyczajem przygotowano na zajęciach z ziół, zbóż, i kwiatów bukiet, który został poświęcony przez kapłana na uroczystej Mszy Świętej.
W dawnych czasach wierzono, że takie bukiety mają cudowną moc- odstraszają pioruny, zapewniają bezpieczeństwo, chronią zbiory, a dym ze spalonych roślin miał odstraszać duchy. Ponadto wywar z ziół z których wykonano bukiet  stanowił lekarstwo na wiele schorzeń.

obcowanie z naturą

Spędzony czas na łonie natury, to oderwanie się od codzienności.

Odgłosy dolatujące do uszu ze środowiska przyniosły ukojenie, relaks i odkrywanie elementów przyrody.

lipiec

garden party
przy grillu i muzyce

Zajęcia na dworze zgromadziły szerokie grono mieszkańców. Roznoszący się zapach po terenie zachęcał do kosztowania skwierczącej kiełbasy z grilla.

 

Podziękowania

,,Gesty dobroci są jak kwiaty wsunięte między kartki książki;
uczucia z nimi związane ożywają po latach"-
Pam Browm

W tym miejscu pragniemy podziękować darczyńcom, którzy  wsparli
nasz
Dom Pomocy Społecznej w Radziechowicach w realizacji DNIA SPORTU


MEBLE-SOKÓŁ

BART-PIEK
Spółka Cywilna Franciszek Michał i Grażyna Bartnik

Wydawnictwo
ŚWIAT KSIĄŻKI

JYSK


MILO
artykuły szkolne,biurowe,chemiczne

 

dzień sportu

W naszej placówce obchodziliśmy ,,DZIEŃ SPORTU". Głównym założeniem spotkania integracyjnego, było promowanie zdrowego trybu życia poprzez dyscypliny sportowe. Zaproszeni goście oraz mieszkańcy naszego Domu mogli wykazać się w konkurencjach indywidualnych i drużynowych. Do rywalizacji również przystąpili pracownicy placówek, by podkreślić wiarę we własne siły. Na zakończenie odbyła się zabawa w plenerowa i wręczenie nagród dla zawodników oraz upominków dla przybyłych gości.

letni wyjazd do częstochowy

Kościół Św. Barbary i Andrzeja Apostoła został odwiedzony przez mieszkańców. Obraz Matki Boskiej w 1430 roku został sprofanowany przez rabusiów i porzucony przy źródle w którym Go obmyto. W tym miejscu znajduje się barokowa kaplica
z I połowy XVIII wieku. Następnie grupa udała się do kaplicy na Mszę Świętą przed ołtarz Jasnogórskiej Pani. Po doświadczeniach duchowych następnym punktem było KFC. Po przejrzeniu oferty menu wybrano ulubione przekąski i napoje. Intensywny dzień przyniósł wiele pozytywnych wrażeń, którymi uczestnicy wyjazdu postanowili podzielić się z mieszkańcami po powrocie do Domu.

czerwiec

SMAKI LATA

Początek lata jest idealnym momentem do przygotowania czegoś pysznego podczas zajęć kulinarnych. Mile spędzony razem czas pozwolił na rozwijanie talentów i pracy w grupie i zaowocował przygotowaniem ciasta z truskawkami, które zostało kosztowane podczas spotkania integracyjnego przy kawie.

 WICIE WIANKÓW I UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE

Na zakończenie oktawy Bożego Ciała mieszkańcy uczestniczyli w zajęciach podczas, których były wite wianki z wonnych ziół, młodych gałązek drzew, kwiatów polnych i ogrodowych. Uwieńczeniem pracy jaka została włożona  przez mieszkańców  podczas zajęć, było udanie się do kaplicy pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego na uroczystą Mszę Świętą w naszym Domu. Tegoroczny odpust był okazją do pięknych duchowych przeżyć podczas posługi liturgicznej, której najpełniejszym symbolem jest Serce Jezusa. Na tą okoliczność mieszkańcy wykonali serce, którym została udekorowana kaplica, by podkreślić wagę uroczystości odpustowych.

WYJAZD DO ALPAKARNI

Podczas wizyty w obiekcie, zwierzęta wzbudziły duże zainteresowanie. Mieszkańcy chętnie podjęli się karmienia zwierząt. Dużym atutem dla uczestników było dotykanie wielbłądów, kucyków, osłów, owiec, kózek i żyraf. Alpaki urzekały nas swoim uroczym spojrzeniem najbardziej.

DYSKOTEKA PLENEROWA

Parkiet taneczny przed Środowiskowym Domem Samopomocy w Radomsku zapełnił się uczestnikami biorącymi udział w dyskotece plenerowej w której uczestniczyli mieszkańcy naszego Domu. Wydarzenie przypadło do gustu uczestnikom i z przyjemnością poddali się zabawie.

MAJ

PIKNIK MAJOWY

Mieszkańcy poszukiwali barw wiosennych podczas majówki. Ciekawym zajęciem okazało się malowanie obrazów dowolnymi technikami w plenerze.Na koniec zajęć zostały wystawione niepowtarzalne prace malarskie, a zainteresowani sztuką podczas spacerów będą mogli podziwiać dzieła mieszkańców w malowniczym zakątku pod kwitnącymi jabłoniami.

KWIECIEŃ

Turniej tenisa stołowego

Pod czujnym okiem sędziów odbył się coroczny

Turniej Tenisa Stołowego.

Po rozegranych meczach wyłoniono liderów rozgrywek i na zakończenie

pani Dyrektor wręczyła Dyplomy i nagrody uczestnikom.

ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

Idea troski o nasze środowisko pod hasłem

,,Przyroda jest w naszych rękach"

miała na celu uświadomienie jak ważne jest środowisko.

Podczas zajęć robiono porządki zbierając śmieci, przycinano suche gałązki oraz wykonano nasadzenia nowych drzewek na terenie

naszego Domu.

święcenie POKARMÓW

Od wczesnych godzin porannych trwały przygotowania do święcenia pokarmów na stół wielkanocny.

Ceremonia odbyła się zgodnie z tradycją w Wielką Sobotę.

wielkanocne odwiedziny

W Wielki Piątek do Naszego Domu przyjechali Wychowankowie z Kadrą POW "Kamil" w Strzałkowie.

Złożyli Naszym mieszkańcom życzenia oraz obdarowali Ich Wielkanocnymi podarunkami.

PALMY WIELKANOCNE

Z okazji Niedzieli Palmowej mieszkańcy ubrali Palmy Wielkanocne.

Zostały one poświęcone podczas uroczystej Mszy Świętej. Dekoruje teraz kaplicę, stołówkę i świetlicę.

 MARZEC

UBIERANIE PANI WIOSNY

Po przywitaniu wiosny nadszedł czas na ubranie jej.

Piękna Pani Wiosna wita swoim uśmiechem przechodniów z tarasu.

 

TOPIENIE MARZANNY

W trakcie spaceru mieszkańcy utopili MARZANNĘ, pożegnali w ten sposób zimę i przywitali wiosnę.

 

SAŁATKI WIOSENNE

Podczas zajęć grupowych panowie naszego Domu przygotowali wiosenna sałatkę, a następnie z apetytem ją skonsumowali.

 

luty

URODZINY MIESZKAŃCÓW

Serdeczne życzenia składane jubilatom nie miały końca, a pyszne torty były powodem do radości świętujących swoje urodziny.

 

PRACOWNIA STOLARSKA

Mieszkańcy podczas terapii na stolarni wykonali ozdoby wielkanocne.

 

PRACOWNIA PLASTYCZNA

W czasie zajęć na terapii plastycznej mieszkańcy przygotowali kartki wielkanocne oraz ozdoby na oddziały.

 

tablety od fundacji biedronki

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   Dom Pomocy Społecznej w Radziechowicach serdecznie dziękuje Fundacji Biedronki za przekazanie naszej placówce tabletów! Dzięki urządzeniom podopieczni ośrodka będą mogli korzystać z videorozmów z bliskimi, a także poznawać świat nowych technologii. Fundacja Biedronki zadbała również o aspekt edukacyjny akcji - na urządzenia zostały wgrane specjalne aplikacje do trenowania umysłu (w ramach projektu „Siłownia Pamięci” @Fundacja Stocznia).

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   Fundacja Biedronki powstała w kwietniu 2020 roku. Jej misją jest pomaganie seniorom i poprawa jakości ich życia. Fundacja podejmuje inicjatywy na rzecz przeciwdziałania ubóstwu, niedożywieniu, samotności i wykluczeniu społecznemu osób starszych oraz rozwoju wolontariatu. Fundacja wspiera domy pomocy społecznej, hospicja, czy też zakłady opiekuńczo-lecznicze – w czasie pandemii koronawirusa 665 placówek otrzymało darowiznę w postaci środków ochrony i czystości, których wartość przekracza 11 mln złotych. Fundacji Biedronki rozwija w partnerstwie z innymi organizacjami pomocowymi programy „Na codzienne zakupy” i „Karta Dobra”, w ramach których potrzebujący seniorzy otrzymują kartę przedpłaconą na zakupy, doładowywaną co miesiąc kwotą 150 zł. To wsparcie pozwala beneficjentom lepiej się odżywiać – seniorzy spożywają więcej warzyw, owoców, nabiału i mięsa. Rocznie karty otrzymuje ponad 10 tys. seniorów w całym kraju. Fundacja Biedronki jest laureatem prestiżowej nagrody Dobroczyńca roku 2021 w kategorii pomoc społeczna.

Więcej informacji o Fundacji Biedronki można znaleźć na stronie: www.fundacjabiedronki.pl

Styczeń

słodkości pod zimową pierzynką

Podczas zajęć kulinarnych przygotowane zostały gofry z różnymi dodatkami.
Mieszkańcy z ochotą kosztowali je podczas poczęstunku.

Dzień dziadka

 

Do naszego Domu zawitały dzieci
z Placówki Opiekńczo-Wychowawczej ,,KAMIL” w Strzałkowie.

Podopieczni ośrodka sprawili ogromną radość składając życzenia oraz obdarowując upominkami z okazji DNIA DZIADKA mieszkańców DPS w Radziechowicach.

Za pamięć i dowód empatii od młodzieży kierowany do mieszkańców serdecznie dziękujemy.

 

podziękowania dla darczyńców

Dom Pomocy Społecznej w Radziechowicach pragnie serdecznie podziękować darczyńcom, którzy uczynili rok 2021 lepszym dla naszych mieszkańców.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Fundacja Biedronki z siedzibą w Poznaniu

Ikea Purchasing Serwices Poland Sp.z.o.o z siedzibą w Warszawie

Firma Sileda z siedzibą w Jedlnie Drugim

Hurtownia MLEKTIM z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim

Whirlpool Company Polska Sp.z.o.o oddział Radomsko

Fundacja Agory akcja ''Nadzieja''

Frigo Logistic Sp.z.o.o oddział Radomsko i Żnin

Restauracja ''Exclusive''

 

XXIII międzypowiatowy przegląd szopek bożonarodzeniowych w dąbrowie '22

W styczniu mieszkańcy naszego Domu wzięli udział w

II WIRTUALNYM KONKURSIE SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH.

Decyzją głosów w ramach głosowania internetowego mieszkańcy zdobyli nagrodę publiczności,
a w konkursie ogólnym zajęli II miejsce.
Dziękujemy organizatorom konkursu za możliwość wzięcia udziału oraz szansę na pokazanie swoich umiejętności.

 

 

pielgrzymka do szopki jasnogórskiej w Częstochowie

Mieszkańcy naszego Domu mieli okazję zobaczyć SZOPKĘ BOŻONARODZENIOWĄ
na Jasnej Górze oraz choinki przystrojone przez dzieci z przedszkoli i szkół w ramach
XIV konkursu na Choinkę Wieczernikową.
Uczestniczyli także w nabożeństwie Mszy Świętej
w Kaplicy Cudownego Obrazu Czarnej Madonny Matki Bożej w Częstochowie.

 

grudzień

Mikołajki

Jak co roku naszych mieszkańców odwiedził Mikołaj z pomocnikami.

jasełka

Czas Bożego Narodzenia grupa teatralna ,,ASY” uświetniła przedstawieniem
pt. ,,ACH UBOGI ŻŁOBIE”.
Przesłanie kierowane do zebranych poprzez przedstawiony repertuar, miało na celu wprowadzić w magię świat.

spotkanie wigilijne

Spotkanie Wigilijne rozpoczęło się paleniem zimnych ogni i śpiewaniem kolęd. Radosny czas Bożonarodzeniowy poświęcony był rozmowom koleżeńskim, śpiewaniem pastorałek oraz poczęstunkiem świątecznym.

listopad

Święto 11 listopada

Grupa teatralna ,,ASY” uczciła ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI przedstawieniem pt. ,,NIEPODLEGŁA”

wróżby andrzejkowe

Od XVI stulecia zgodnie z tradycją odbywały się wróżby andrzejkowe. W Polsce świętowanie to nosiło nazwę ,,Jędrzejek” lub ,,Jędrzejówek”. W praktykach tych na początku uczestniczyły wyłącznie panny na wydaniu. Jednak z biegiem lat zaczęło się to zmieniać i na tą okoliczność przybyły ,,WRÓŻKI” do naszego Domu by zapodać mnóstwo ciekawych wróżb pod hasłem
,,CO NAM WRÓŻBY DZIŚ POWIEDZĄ”.
Przybyłym na rytuały andrzejkowe, wiedza tajemna wróżek przyniosła wiele niespodziewanej radości.

październik

coroczne święto pieczonego ziemniaka

Panowie naszego domu uczestniczyli w imprezie poświęconej zbiorom ziemniaków,
a przy tym była okazja do upieczenia ich w ognisku.

przywitanie jesieni

Mieszkańcy przygotowali gofry z darami natury.

WRZESIEŃ

Pielgrzymka na Jasną Górę

Mieszkańcy naszego Domu wybrali się na coroczną pielgrzymkę do Sanktuarium Maryjnego. Uczestniczyli w odpustowej

Mszy Świętej oraz zwiedzali muzea.

SIERPIEŃ

wieniec doŻynkowy

Podczas zajęć plastycznych mieszkańcy wykonali Wieniec Dożynkowy który został poświęcony podczas uroczystej Mszy Świętej.

Rajd Rowerowy

Mieszkańcy pod opieką terapeutów wybrali się rowerami nad rzekę Wartę w Łęgu.

 Bukiet Zielny

Układanie bukietu zielnego na święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Bukiet został poświęcony na Mszy Świętej.

 Wycieczka

Wycieczka turystyczno-krajoznawcza do Pożarniczego Centrum Historyczno Edukacyjnego w Ziemi Łódzkiej w Wolborzu i Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim.

LIPIEC

Wyjazd do Alpakarni

W celu urozmaicenia terapii mieszkańcy wybrali się do mini zoo. Podczas wizyty mieli możliwość karmienia zwierząt oraz zobaczenia ich codziennego życia.

CZERWIEC

 przywitanie lata

Tegoroczne lato przywitaliśmy przepysznym ciastem. Mieszkańcy przygotowali je z pomocą terapeutów i skonsumowali podczas integracyjnego spotkania przy świecach.

 Dzień Sportu

W corocznym Dniu Sportu wzięło udział liczne grono mieszkańców. Wykazali się oni niezwykłymi zdolnościami sportowymi.

Wicie Wianków na Oktawę Bożego Ciała

Z okazji Oktawy Bożego Ciała na zajęciach wykonano wianek z ziół i kwiatów. Został on poświęcony podczas Mszy Świętej w kaplicy Naszego Domu.

MAJ

90-te urodziny mieszkańca

Świętowanie 90-tych urodzin mieszkańca. Na jubilata czekał pyszny tort oraz niespodzianki.


Piknik Majowy

W ogrodzie odbyły się zajęcia plenerowe. Mieszkańcy oddali się malowaniu obrazów na odzyskanych materiałach. Zajęcia zakończyły się pieczeniem kiełbasek i ziemniaków na ognisku. Prace zostały wyeksponowane w plenerze.

KWIECIEŃ

Światowy dzień ziemi

Tego dnia mieszkańcy zadbali o środowisko sprzątając śmieci oraz sadząc ozdobne drzewka i krzewy.

Tenis Stołowy

W kwietniu odbył się coroczny wewnętrzny turniej tenisa stołowego.

MARZEC

Sałatki wiosenne

Wraz z początkiem wiosny z nowalijek mieszkańcy przygotowali smaczne, kolorowe sałatki wiosenne.

Ubieranie Palm wielkanocnych

Z okazji Niedzieli Palmowej Panowie Naszego Domu przygotowali palmy wielkanocne. Zostały one poświęcone podczas mszy świętej.

Witaj wiosno!

Mieszkańcy przywitali wiosnę ubierając jej wizerunek.

topienie marzanny

Mieszkańcy uczestniczyli w spacerze dedykowanym pożegnaniu zimy paląc marzannę i zatapiając w wodzie.

dzień kobiet

8 marca to wyjątkowy dzień, z tej okazji grupa teatralna "Asy" przygotowała występ.