A- A A+

CO U NAS

 

Wrzesień

sportowe powitanie jesieni

Z wielką przyjemnością udaliśmy się do Domu Pomocy Społecznej w Łochyńsku na przywitanie jesieni.
Motywem przewodnim spotkania były konkurencje sportowe, ale też nie zabrakło integracji tanecznej i wspólnych rozmów.
Dziękujemy zaprzyjaźnionemu domowi w Łochyńsku za serdeczne przyjęcie i miłą atmosferę.

Pożegnanie lata

Podczas pikniku  na zakończenie letnich dni szukano akcentów lata. Zwieńczeniem spotkania integracyjnego było słuchanie muzyki, pieczenie kiełbasek na grillu i dyskusje koleżeńskie.

URODZINY

Z okazji urodzin mieszkańca wręczono upominek składając moc życzeń, uśmiechu, dużo zdrowia oraz wszystkiego najlepszego. Goście zostali podjęci przez jubilata tortem, który rozpływał się w ustach.

AFTER PARTY

Na początku września odbyła się inscenizacja z okazji rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Mieszkańcy naszego Domu wykazali się niebywałym kunsztem aktorskim i na tą okoliczność w podziękowaniu za wykazane chęci w braniu udziału w przedstawieniu został przygotowany słodki poczęstunek, a pani Dyrektor nie szczędziła miłych słów za wiernie odtworzone role.

,,PAMIĘĆ bohateroM''

Wybuch II Wojny Światowej dla pokoleń okazał się najstraszniejszym czasem w naszych dziejach. Inscenizacja miała podkreślić, że czas działań wojennych  pociągnął za sobą miliony ofiar. Historia pokazuje, jak ważna jest wolność o którą musimy dbać, by pokolenia mogły żyć w wolnym kraju i gdyby nie bohaterstwo przodków, kto wie jak dziś wyglądałby świat.

dożynki

Tradycyjnie mieszkańcy obchodzili Święto Plonów. Ten szczególny czas postanowiono zwieńczyć wieńcem wykonanym na terapiach zajęciowych, by podkreślić wagę włożonego trudu przez rolników podczas prac rolnych i zbioru plonów z pola.
Święto dożynkowe w naszym Domu miało charakter religijny i podczas Liturgii Bożej modlono się za rolników
i pomyślność w dalszych pracach.

sierpień

Rajd rowerowy

Dzień zapowiadał się imponująco dla uczestników rajdu rowerowego. Słoneczna pogoda dopisywała, by delektować się szumem drzew, śpiewem ptaków podczas przejazdu leśnymi ścieżkami nad rzekę Wartę w Łęgu. Wszyscy pokonali trasę rajdu bez większych problemów motywowani myślą o pieczeniu kiełbasek przy ognisku.

zażywanie inhalacji

Mieszkańcy w okresie letnim korzystają  z możliwości delektowania się świeżym i zdrowym powietrzem na tężni solankowej
w Radomsku

wycieczka turystyczno-krajoznawcza

W godzinach porannych autokar  wyjechał z uczestnikami wycieczki.
Celem zwiedzania było ZOO w Opolu, gdzie można było zobaczyć wiele gatunków zwierząt egzotycznych, ekspozycje ptaków, czy oglądanie treningu uchatki. Podczas zwiedzania towarzyszyło nam słońce i by ochłodzić się mieszkańcy zawitali do kawiarni. Zakupione zostały napoje chłodzące, lody, kawa, frytki czy zapiekanki, na co kto miał ochotę. Po odpoczynku mieszkańcy udali się do Muzeum Wsi Opolskiej, gdzie zwiedzanie przybliżyło tradycję ludową i folklor panujący na wsiach. W obiektach znajdowały się ekspozycje czasowe współczesnej twórczości ludowej oraz wystawy stałe. 

zielna

Według polskiej tradycji w naszym Domu obchodzono święto Matki Boskiej Zielnej. Zgodnie ze zwyczajem przygotowano na zajęciach z ziół, zbóż, i kwiatów bukiet, który został poświęcony przez kapłana na uroczystej Mszy Świętej.
W dawnych czasach wierzono, że takie bukiety mają cudowną moc- odstraszają pioruny, zapewniają bezpieczeństwo, chronią zbiory, a dym ze spalonych roślin miał odstraszać duchy. Ponadto wywar z ziół z których wykonano bukiet  stanowił lekarstwo na wiele schorzeń.

obcowanie z naturą

Spędzony czas na łonie natury, to oderwanie się od codzienności.

Odgłosy dolatujące do uszu ze środowiska przyniosły ukojenie, relaks i odkrywanie elementów przyrody.

lipiec

garden party
przy grillu i muzyce

Zajęcia na dworze zgromadziły szerokie grono mieszkańców. Roznoszący się zapach po terenie zachęcał do kosztowania skwierczącej kiełbasy z grilla.

 

Podziękowania

,,Gesty dobroci są jak kwiaty wsunięte między kartki książki;
uczucia z nimi związane ożywają po latach"-
Pam Browm

W tym miejscu pragniemy podziękować darczyńcom, którzy  wsparli
nasz
Dom Pomocy Społecznej w Radziechowicach w realizacji DNIA SPORTU


MEBLE-SOKÓŁ

BART-PIEK
Spółka Cywilna Franciszek Michał i Grażyna Bartnik

Wydawnictwo
ŚWIAT KSIĄŻKI

JYSK


MILO
artykuły szkolne,biurowe,chemiczne

 

dzień sportu

W naszej placówce obchodziliśmy ,,DZIEŃ SPORTU". Głównym założeniem spotkania integracyjnego, było promowanie zdrowego trybu życia poprzez dyscypliny sportowe. Zaproszeni goście oraz mieszkańcy naszego Domu mogli wykazać się w konkurencjach indywidualnych i drużynowych. Do rywalizacji również przystąpili pracownicy placówek, by podkreślić wiarę we własne siły. Na zakończenie odbyła się zabawa w plenerowa i wręczenie nagród dla zawodników oraz upominków dla przybyłych gości.

letni wyjazd do częstochowy

Kościół Św. Barbary i Andrzeja Apostoła został odwiedzony przez mieszkańców. Obraz Matki Boskiej w 1430 roku został sprofanowany przez rabusiów i porzucony przy źródle w którym Go obmyto. W tym miejscu znajduje się barokowa kaplica
z I połowy XVIII wieku. Następnie grupa udała się do kaplicy na Mszę Świętą przed ołtarz Jasnogórskiej Pani. Po doświadczeniach duchowych następnym punktem było KFC. Po przejrzeniu oferty menu wybrano ulubione przekąski i napoje. Intensywny dzień przyniósł wiele pozytywnych wrażeń, którymi uczestnicy wyjazdu postanowili podzielić się z mieszkańcami po powrocie do Domu.

czerwiec

SMAKI LATA

Początek lata jest idealnym momentem do przygotowania czegoś pysznego podczas zajęć kulinarnych. Mile spędzony razem czas pozwolił na rozwijanie talentów i pracy w grupie i zaowocował przygotowaniem ciasta z truskawkami, które zostało kosztowane podczas spotkania integracyjnego przy kawie.

 WICIE WIANKÓW I UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE

Na zakończenie oktawy Bożego Ciała mieszkańcy uczestniczyli w zajęciach podczas, których były wite wianki z wonnych ziół, młodych gałązek drzew, kwiatów polnych i ogrodowych. Uwieńczeniem pracy jaka została włożona  przez mieszkańców  podczas zajęć, było udanie się do kaplicy pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego na uroczystą Mszę Świętą w naszym Domu. Tegoroczny odpust był okazją do pięknych duchowych przeżyć podczas posługi liturgicznej, której najpełniejszym symbolem jest Serce Jezusa. Na tą okoliczność mieszkańcy wykonali serce, którym została udekorowana kaplica, by podkreślić wagę uroczystości odpustowych.

WYJAZD DO ALPAKARNI

Podczas wizyty w obiekcie, zwierzęta wzbudziły duże zainteresowanie. Mieszkańcy chętnie podjęli się karmienia zwierząt. Dużym atutem dla uczestników było dotykanie wielbłądów, kucyków, osłów, owiec, kózek i żyraf. Alpaki urzekały nas swoim uroczym spojrzeniem najbardziej.

DYSKOTEKA PLENEROWA

Parkiet taneczny przed Środowiskowym Domem Samopomocy w Radomsku zapełnił się uczestnikami biorącymi udział w dyskotece plenerowej w której uczestniczyli mieszkańcy naszego Domu. Wydarzenie przypadło do gustu uczestnikom i z przyjemnością poddali się zabawie.

MAJ

PIKNIK MAJOWY

Mieszkańcy poszukiwali barw wiosennych podczas majówki. Ciekawym zajęciem okazało się malowanie obrazów dowolnymi technikami w plenerze.Na koniec zajęć zostały wystawione niepowtarzalne prace malarskie, a zainteresowani sztuką podczas spacerów będą mogli podziwiać dzieła mieszkańców w malowniczym zakątku pod kwitnącymi jabłoniami.

KWIECIEŃ

Turniej tenisa stołowego

Pod czujnym okiem sędziów odbył się coroczny

Turniej Tenisa Stołowego.

Po rozegranych meczach wyłoniono liderów rozgrywek i na zakończenie

pani Dyrektor wręczyła Dyplomy i nagrody uczestnikom.

ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

Idea troski o nasze środowisko pod hasłem

,,Przyroda jest w naszych rękach"

miała na celu uświadomienie jak ważne jest środowisko.

Podczas zajęć robiono porządki zbierając śmieci, przycinano suche gałązki oraz wykonano nasadzenia nowych drzewek na terenie

naszego Domu.

święcenie POKARMÓW

Od wczesnych godzin porannych trwały przygotowania do święcenia pokarmów na stół wielkanocny.

Ceremonia odbyła się zgodnie z tradycją w Wielką Sobotę.

wielkanocne odwiedziny

W Wielki Piątek do Naszego Domu przyjechali Wychowankowie z Kadrą POW "Kamil" w Strzałkowie.

Złożyli Naszym mieszkańcom życzenia oraz obdarowali Ich Wielkanocnymi podarunkami.

PALMY WIELKANOCNE

Z okazji Niedzieli Palmowej mieszkańcy ubrali Palmy Wielkanocne.

Zostały one poświęcone podczas uroczystej Mszy Świętej. Dekoruje teraz kaplicę, stołówkę i świetlicę.

 MARZEC

UBIERANIE PANI WIOSNY

Po przywitaniu wiosny nadszedł czas na ubranie jej.

Piękna Pani Wiosna wita swoim uśmiechem przechodniów z tarasu.

 

TOPIENIE MARZANNY

W trakcie spaceru mieszkańcy utopili MARZANNĘ, pożegnali w ten sposób zimę i przywitali wiosnę.

 

SAŁATKI WIOSENNE

Podczas zajęć grupowych panowie naszego Domu przygotowali wiosenna sałatkę, a następnie z apetytem ją skonsumowali.

 

luty

URODZINY MIESZKAŃCÓW

Serdeczne życzenia składane jubilatom nie miały końca, a pyszne torty były powodem do radości świętujących swoje urodziny.

 

PRACOWNIA STOLARSKA

Mieszkańcy podczas terapii na stolarni wykonali ozdoby wielkanocne.

 

PRACOWNIA PLASTYCZNA

W czasie zajęć na terapii plastycznej mieszkańcy przygotowali kartki wielkanocne oraz ozdoby na oddziały.

 

tablety od fundacji biedronki

 

                                                                                                  Dom Pomocy Społecznej w Radziechowicach serdecznie dziękuje Fundacji Biedronki za przekazanie naszej placówce tabletów! Dzięki urządzeniom podopieczni ośrodka będą mogli korzystać z videorozmów z bliskimi, a także poznawać świat nowych technologii. Fundacja Biedronki zadbała również o aspekt edukacyjny akcji - na urządzenia zostały wgrane specjalne aplikacje do trenowania umysłu (w ramach projektu „Siłownia Pamięci” @Fundacja Stocznia).

                                                                                                  Fundacja Biedronki powstała w kwietniu 2020 roku. Jej misją jest pomaganie seniorom i poprawa jakości ich życia. Fundacja podejmuje inicjatywy na rzecz przeciwdziałania ubóstwu, niedożywieniu, samotności i wykluczeniu społecznemu osób starszych oraz rozwoju wolontariatu. Fundacja wspiera domy pomocy społecznej, hospicja, czy też zakłady opiekuńczo-lecznicze – w czasie pandemii koronawirusa 665 placówek otrzymało darowiznę w postaci środków ochrony i czystości, których wartość przekracza 11 mln złotych. Fundacji Biedronki rozwija w partnerstwie z innymi organizacjami pomocowymi programy „Na codzienne zakupy” i „Karta Dobra”, w ramach których potrzebujący seniorzy otrzymują kartę przedpłaconą na zakupy, doładowywaną co miesiąc kwotą 150 zł. To wsparcie pozwala beneficjentom lepiej się odżywiać – seniorzy spożywają więcej warzyw, owoców, nabiału i mięsa. Rocznie karty otrzymuje ponad 10 tys. seniorów w całym kraju. Fundacja Biedronki jest laureatem prestiżowej nagrody Dobroczyńca roku 2021 w kategorii pomoc społeczna.

Więcej informacji o Fundacji Biedronki można znaleźć na stronie: www.fundacjabiedronki.pl

Styczeń

słodkości pod zimową pierzynką

Podczas zajęć kulinarnych przygotowane zostały gofry z różnymi dodatkami.
Mieszkańcy z ochotą kosztowali je podczas poczęstunku.

Dzień dziadka

 

Do naszego Domu zawitały dzieci
z Placówki Opiekńczo-Wychowawczej ,,KAMIL” w Strzałkowie.

Podopieczni ośrodka sprawili ogromną radość składając życzenia oraz obdarowując upominkami z okazji DNIA DZIADKA mieszkańców DPS w Radziechowicach.

Za pamięć i dowód empatii od młodzieży kierowany do mieszkańców serdecznie dziękujemy.

 

podziękowania dla darczyńców

Dom Pomocy Społecznej w Radziechowicach pragnie serdecznie podziękować darczyńcom, którzy uczynili rok 2021 lepszym dla naszych mieszkańców.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Fundacja Biedronki z siedzibą w Poznaniu

Ikea Purchasing Serwices Poland Sp.z.o.o z siedzibą w Warszawie

Firma Sileda z siedzibą w Jedlnie Drugim

Hurtownia MLEKTIM z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim

Whirlpool Company Polska Sp.z.o.o oddział Radomsko

Fundacja Agory akcja ''Nadzieja''

Frigo Logistic Sp.z.o.o oddział Radomsko i Żnin

Restauracja ''Exclusive''

 

XXIII międzypowiatowy przegląd szopek bożonarodzeniowych w dąbrowie '22

W styczniu mieszkańcy naszego Domu wzięli udział w

II WIRTUALNYM KONKURSIE SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH.

Decyzją głosów w ramach głosowania internetowego mieszkańcy zdobyli nagrodę publiczności,
a w konkursie ogólnym zajęli II miejsce.
Dziękujemy organizatorom konkursu za możliwość wzięcia udziału oraz szansę na pokazanie swoich umiejętności.

 

 

pielgrzymka do szopki jasnogórskiej w Częstochowie

Mieszkańcy naszego Domu mieli okazję zobaczyć SZOPKĘ BOŻONARODZENIOWĄ
na Jasnej Górze oraz choinki przystrojone przez dzieci z przedszkoli i szkół w ramach
XIV konkursu na Choinkę Wieczernikową.
Uczestniczyli także w nabożeństwie Mszy Świętej
w Kaplicy Cudownego Obrazu Czarnej Madonny Matki Bożej w Częstochowie.

 

grudzień

Mikołajki

Jak co roku naszych mieszkańców odwiedził Mikołaj z pomocnikami.

jasełka

Czas Bożego Narodzenia grupa teatralna ,,ASY” uświetniła przedstawieniem
pt. ,,ACH UBOGI ŻŁOBIE”.
Przesłanie kierowane do zebranych poprzez przedstawiony repertuar, miało na celu wprowadzić w magię świat.

spotkanie wigilijne

Spotkanie Wigilijne rozpoczęło się paleniem zimnych ogni i śpiewaniem kolęd. Radosny czas Bożonarodzeniowy poświęcony był rozmowom koleżeńskim, śpiewaniem pastorałek oraz poczęstunkiem świątecznym.

listopad

Święto 11 listopada

Grupa teatralna ,,ASY” uczciła ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI przedstawieniem pt. ,,NIEPODLEGŁA”

wróżby andrzejkowe

Od XVI stulecia zgodnie z tradycją odbywały się wróżby andrzejkowe. W Polsce świętowanie to nosiło nazwę ,,Jędrzejek” lub ,,Jędrzejówek”. W praktykach tych na początku uczestniczyły wyłącznie panny na wydaniu. Jednak z biegiem lat zaczęło się to zmieniać i na tą okoliczność przybyły ,,WRÓŻKI” do naszego Domu by zapodać mnóstwo ciekawych wróżb pod hasłem
,,CO NAM WRÓŻBY DZIŚ POWIEDZĄ”.
Przybyłym na rytuały andrzejkowe, wiedza tajemna wróżek przyniosła wiele niespodziewanej radości.

październik

coroczne święto pieczonego ziemniaka

Panowie naszego domu uczestniczyli w imprezie poświęconej zbiorom ziemniaków,
a przy tym była okazja do upieczenia ich w ognisku.

przywitanie jesieni

Mieszkańcy przygotowali gofry z darami natury.

WRZESIEŃ

Pielgrzymka na Jasną Górę

Mieszkańcy naszego Domu wybrali się na coroczną pielgrzymkę do Sanktuarium Maryjnego. Uczestniczyli w odpustowej

Mszy Świętej oraz zwiedzali muzea.

SIERPIEŃ

wieniec doŻynkowy

Podczas zajęć plastycznych mieszkańcy wykonali Wieniec Dożynkowy który został poświęcony podczas uroczystej Mszy Świętej.

Rajd Rowerowy

Mieszkańcy pod opieką terapeutów wybrali się rowerami nad rzekę Wartę w Łęgu.

 Bukiet Zielny

Układanie bukietu zielnego na święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Bukiet został poświęcony na Mszy Świętej.

 Wycieczka

Wycieczka turystyczno-krajoznawcza do Pożarniczego Centrum Historyczno Edukacyjnego w Ziemi Łódzkiej w Wolborzu i Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim.

LIPIEC

Wyjazd do Alpakarni

W celu urozmaicenia terapii mieszkańcy wybrali się do mini zoo. Podczas wizyty mieli możliwość karmienia zwierząt oraz zobaczenia ich codziennego życia.

CZERWIEC

 przywitanie lata

Tegoroczne lato przywitaliśmy przepysznym ciastem. Mieszkańcy przygotowali je z pomocą terapeutów i skonsumowali podczas integracyjnego spotkania przy świecach.

 Dzień Sportu

W corocznym Dniu Sportu wzięło udział liczne grono mieszkańców. Wykazali się oni niezwykłymi zdolnościami sportowymi.

Wicie Wianków na Oktawę Bożego Ciała

Z okazji Oktawy Bożego Ciała na zajęciach wykonano wianek z ziół i kwiatów. Został on poświęcony podczas Mszy Świętej w kaplicy Naszego Domu.

MAJ

90-te urodziny mieszkańca

Świętowanie 90-tych urodzin mieszkańca. Na jubilata czekał pyszny tort oraz niespodzianki.


Piknik Majowy

W ogrodzie odbyły się zajęcia plenerowe. Mieszkańcy oddali się malowaniu obrazów na odzyskanych materiałach. Zajęcia zakończyły się pieczeniem kiełbasek i ziemniaków na ognisku. Prace zostały wyeksponowane w plenerze.

KWIECIEŃ

Światowy dzień ziemi

Tego dnia mieszkańcy zadbali o środowisko sprzątając śmieci oraz sadząc ozdobne drzewka i krzewy.

Tenis Stołowy

W kwietniu odbył się coroczny wewnętrzny turniej tenisa stołowego.

MARZEC

Sałatki wiosenne

Wraz z początkiem wiosny z nowalijek mieszkańcy przygotowali smaczne, kolorowe sałatki wiosenne.

Ubieranie Palm wielkanocnych

Z okazji Niedzieli Palmowej Panowie Naszego Domu przygotowali palmy wielkanocne. Zostały one poświęcone podczas mszy świętej.

Witaj wiosno!

Mieszkańcy przywitali wiosnę ubierając jej wizerunek.

topienie marzanny

Mieszkańcy uczestniczyli w spacerze dedykowanym pożegnaniu zimy paląc marzannę i zatapiając w wodzie.

dzień kobiet

8 marca to wyjątkowy dzień, z tej okazji grupa teatralna "Asy" przygotowała występ.